Przed objęciem przywództwa AKP Erdogan znów oficjalnie jej członkiem

28 kwietnia 2017

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapisał się z powrotem do islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której przewodnictwo ma wkrótce objąć. W 2014 r., kiedy został wybrany na szefa państwa, musiał - zgodnie z konstytucją - formalnie wystąpić z AKP.

Wiadomość o ponownym przyjęciu prezydenta Turcji do AKP ogłosił w piątek premier Binali Yildirim, który jest przewodniczącym tej formacji politycznej założonej przez Erdogana w 2001 roku; Erdogan stał na jej czele do 2014 r.

Erdogan musiał zrzec się przewodnictwa AKP, ponieważ konstytucja wymagała od niego zachowania neutralności, chociaż w praktyce nigdy nie przestał kierować partią rządzącą.

Reforma konstytucyjna zaaprobowana w referendum 16 kwietnia zezwala na to, aby szef państwa był członkiem partii politycznej.

21 maja odbędzie się nadzwyczajny zjazd AKP, na którym najprawdopodobniej Erdogan oficjalnie przejmie na nowo ster tej partii. (PAP)

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.