Kandydaturę Mety formalnie poparł rząd socjalisty Ediego Ramy. Podczas głosowania na sali było obecnych 89 spośród 140 deputowanych parlamentu. 87 z nich oddało głos na Ilira Metę.

Ceremonia zaprzysiężenia nowego prezydenta jest zaplanowana na 24 lipca. Ilir Meta przejmie stanowisko po Bujarze Nishanim.

Była to czwarta tura wyborów prezydenta w Albanii. Wybór nowej głowy państwa był opóźniony o dwa tygodnie z powodu trwającego od lutego bojkotu prac parlamentu przez opozycję, która odmówiła uczestnictwa w dialogu. Po trzeciej nieudanej próbie wyboru prezydenta, która miała miejsce w czwartek, rząd stwierdził, że parlament nie powinien dłużej zwlekać z wyborem.

Reklama

Parlament może wybierać nowego prezydenta maksymalnie do pięciu razy. Kandydatów na prezydenta zgłasza co najmniej 20-osobowa grupa deputowanych. Prezydent, sprawujący urząd przez pięć lat, pełni jedynie funkcje ceremonialne.

Opozycja domaga się powołania rządu technicznego, który będzie miał za zadanie zorganizowanie 18 czerwca wyborów parlamentarnych.

Życie polityczne w Albanii charakteryzuje się silną nieufnością przeciwstawnych bloków, wzajemnie oskarżających się o korupcję. Wyniki kolejnych wyborów są kontestowane przez przegranych, którzy wyprowadzają swych zwolenników na ulice. (PAP)

ndz/ mc/