Policja ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, za których pośrednictwem można sprawdzić punkty karne. E-usługa "sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl, za darmo - informuje policja.

Duże zainteresowanie, jakim cieszy się ta e-usługa spowodowała, że oszuści, chcąc w sposób nielegalny pozyskać dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzenia punktów karnych w internecie i tworzą fałszywe strony.

Policja przypomina, że do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest https://obywatel.gov.pl/ i nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych.

Wszelkie inne strony www, które "oferują" rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy - apeluje policja.

Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe od poniedziałku. Można też sprawdzić datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl lub poprzez bankowe serwisy transakcyjne (w PKO Banku Polskim, Millenium, ING Banku Śląskim) oraz poprzez konto Envelo (Poczta Polska).