Oprócz gigantów takich jak Siemens, Bosch czy ABB, w blisko 30 halach wystawowych w Hanowerze prezentują się też mniejsze firmy, które szukają kooperantów albo możliwości wejścia na nowe rynki. Targom towarzyszą prezentacje, wykłady i rozmowy biznesowe. W tegorocznej imprezie uczestniczy 6,5 tys. wystawców z około 70 państw, w tym ponad 200 przedsiębiorstw z Polski.

Ogromne zainteresowanie zwiedzających budzi dział automatyki produkcji, gdzie roboty i inne maszyny wykonują mechaniczne czynności, wymagające tysięcy powtórzeń i doskonałej precyzji. Na jednym ze stoisk mechaniczne ramiona robota wymieniają koła w samochodzie Tesli. Tuż obok ogromna maszyna przemysłowa wykonuje część cyklu produkcyjnego montażu samochodów. To wszystko bez udziału człowieka.

Firmy demonstrują pompy i silniki przemysłowe, a także wyposażone w czujniki pojazdy, które są w stanie przekładać kruche przedmioty.

W innych halach wystawy bądź prezentacje ukazują m.in. oprogramowanie do maszyn, rozwiązania techniczne dla energetyki czy technologie dopiero rozwijane i wdrażane.

Osobne wystawy mają państwa, regiony i organizacje międzynarodowe, wśród nich USA, Rosja, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz ONZ.

Polskie firmy w pawilonie narodowym prezentują różne wyroby: od komponentów elektronicznych stosowanych w urządzeniach przemysłowych lub pojazdach po wyspecjalizowane czujniki, używane nawet w łaziku marsjańskim i przemyśle zbrojeniowym.

Ela Anwander z firmy LUG przedstawia zaś produkowane przez jej pracodawcę przemysłowe oświetlenie LED, stosowane na całym świecie. "LUG jest czołowym producentem zaawansowanych rozwiązań oświetleniowych. Eksportujemy nasze towary na ponad 60 rynków na całym świecie, nie tylko w Europie, ale też Brazylii, Argentynie, Dubaju, a ostatnio mamy nawet klientów w Australii" - mówi.

"Wszystko jest projektowane u nas, nad naszymi rozwiązaniami pracują polscy inżynierowie i designerzy" – podkreśla. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Zielonej Górze na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie zatrudnia ponad 500 osób i wciąż szuka nowych pracowników.

Liczące 10 osób bytomskie przedsiębiorstwo Digital Core Design (DCD) na Hannover Messe 2017 wystawia swoje najnowsze mikroprocesory stosowane w transporcie, robotyce oraz elektronice. "Z tych firm, które korzystają z naszych rozwiązań, można wymienić Toyotę, Sony, Volkswagena, Siemensa, Boscha" – wylicza reprezentujący DCD Tomasz Ćwienk.

Firma działa od kilkunastu lat i przez ten czas zaprojektowała około 70 typów procesorów, które trafiły do odbiorców w całym świecie. "Nie produkujemy procesorów, tylko licencjonujemy nasze rozwiązania. Ale ostrożne szacunki mówią, że na całym świecie pracuje co najmniej 300 mln urządzeń, które wykorzystują nasze procesory" – mówi.

Prezes Vigo System SA z Ożarowa Mazowieckiego Adam Piotrowski na targach prezentuje specjalistyczne czujniki. Firma zatrudnia około 100 osób, ale odbiorców ma globalnych. Urządzenia, które produkuje, mają obecnie największe zastosowanie w środkach transportu, takich jak koleje dużych prędkości we Francji czy Włoszech; wykorzystywane są również w przemyśle zbrojeniowym.

"Vigo System produkuje czujniki podczerwieni. Sprzedajemy je globalnie – 90-95 proc. naszej sprzedaży to jest eksport do USA i państw UE" – wskazuje Piotrowski. "Czujniki najczęściej montuje się w detektorach gazów albo systemach bardzo szybkiego pomiaru temperatury. (...) One są w stanie zmierzyć temperaturę np. każdego koła, łożyska osobno i powiedzieć, że coś jest nie tak, że gdzieś jest za mało oleju, gdzieś jest zablokowany hamulec, albo są jakieś stany awaryjne" – tłumaczy.

Piotrowski mówi PAP, że Vigo System szykuje się do budowy nowego zakładu i zatrudnienia dodatkowych pracowników, aby zwiększyć skalę produkcji. Dodaje, że technologia produkcji jest w pełni oparta na polskiej myśli technicznej. "To nie jest komponent montowany w Polsce, ale coś, co jest stworzone od podstaw i tam wytwarzane" – zaznacza. "Zysk zostaje w Polsce" – dodaje.

Targi Hannover Messe 2017 trwają do 28 kwietnia. W niedzielę otworzyły je polska premier Beata Szydło i niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Z Hanoweru Michał Zabłocki (PAP)