Oprócz kanclerz Angeli Merkel w spotkaniu dla kobiet zajmujących wysokie stanowiska w polityce i biznesie uczestniczy córka prezydenta USA Donalda Trumpa, Ivanka. Uczestniczki Women20 Summit w Berlinie dyskutują o tym, jak ułatwić kobietom karierę w gospodarce.

W spotkaniu w berlińskim hotelu Intercontinental biorą udział także królowa Holandii Maxima, szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland oraz szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

"Jestem bizneswoman, działam w sektorze prywatnym i bardzo angażuję się na rzecz wzmocnienia roli kobiet" - powiedziała Trump. "Informacje, które zbiorę podczas tego pobytu przekażę mojemu ojcu, co przyczyni się, mam nadzieję, do pozytywnych zmian" - dodała. "Jestem nowa (w tym gronie), słucham i uczę się" - dorzuciła.

Niemiecka Rada Kobiet oraz Stowarzyszenie Kobiet Forum Kobiet Działających w Biznesie zorganizowały dwudniowe spotkanie w ramach niemieckiego przewodnictwa w G20. Niemcy kierują w tym roku pracami nieformalnego klubu zrzeszającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Tegoroczny szczyt G20 odbędzie się 7 i 8 lipca w Hamburgu.

Merkel zaprosiła Ivankę Trump do Berlina podczas swojej wizyty w USA w połowie marca. Jak podają niemieckie media, obie kobiety siedziały obok siebie na uroczystej kolacji w Waszyngtonie.

35-letnia Ivanka Trump jest najstarszą córką prezydenta. Posiada firmę odzieżową. Od końca marca jest zatrudniona jako doradczyni prezydenta Trumpa.

Na maj zapowiedziano premierę książki Ivanki Trump "Women Who Work" (Kobiety pracujące). Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na cele charytatywne.