Polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para" - powiedział w poniedziałek w Hanowerze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że nasz kraj jest jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec.

Jak powiedział, Polacy są kreatywnym narodem. Jego zdaniem "razem z Niemcami, razem z niemieckim kapitałem, z niemiecką dyscypliną (...) tworzymy znakomitą parę".

"Stosunki bilateralne, handlowe, polsko-niemieckie, urosły do rozmiarów, które dzisiaj już właściwie trzeba sobie uświadomić w oparciu o liczby. Polska jest dla Niemiec siódmym importerem niemieckich towarów - ważniejszym niż Rosja i to dwa i pół razy ważniejszym. 54 mld euro eksportu niemieckich towarów do Polski. Z kolei towary niemieckie do Rosji to jest 21 mld euro" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, "Polska razem z Czechami jest ważniejsza dla Niemiec niż Chiny. Polska razem z Czechami i Węgrami jest ważniejsza niż Stany Zjednoczone".

Podkreślił, że nasz kraj jest "jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec". "Właściwie za parę lat mamy szansę przeskoczyć Włochy, które od wielu lat są krajem rozwijającym się zupełnie inaczej niż Polska" - cenił wicepremier.

"Nasza bliska współpraca polsko-niemiecka w szczególności, gdzie mamy bardzo dużo wspólnych interesów, gdzie ewidentnie poruszamy się na tej samej fali, w pojazdach, w tych samych Ursusach, Solarisach, wkrótce Mercedesach, czy Manach - to jest dla nas wspólny interes, który powinniśmy razem realizować" - zaznaczył wicepremier.