Na targach w Hanowerze chcemy pokazać, że Polska stawia na nowoczesne technologie, na innowacje, że jesteśmy państwem, w którym gospodarka i nauka łączy się po to, żeby wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.

Premier Szydło pytana w "Gościu Wiadomości" TVP1, co oznacza dla Polski, że jest krajem partnerskim międzynarodowych targów przemysłowych w Hanowerze, odpowiedziała: "To znaczy, że Polska będzie najważniejsza na tych targach, że to polskie stoisko narodowe, że polskie firmy będą na pewno mocno obserwowane, ale nie tylko dlatego, że jesteśmy partnerem, tylko mamy dobrą ofertę gospodarczą i chcemy tam się tym pochwalić".

"Chcemy pochwalić się polskimi przedsiębiorcami, chcemy pochwalić się polskimi inżynierami" - podkreśliła. "Chcemy pokazać, że Polska stawia na nowoczesne technologie, na innowacje, że jesteśmy państwem, w którym gospodarka i nauka łączy się po to, żeby wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne" - podkreśliła szefowa rządu.

Przekonywała, że jej rządowi zależy na tym, żeby Polska gospodarka była oparta o badania, rozwój i nowoczesne technologie.

"Jesteśmy naprawdę na dobrej drodze, ale to jest początek. My sobie zdajemy z tego sprawę, że te dobre wyniki i to, że jutro jesteśmy w Hanowerze, jako główny partner, to jest to wyróżnienie, to jest pokazanie i docenienie polskiej gospodarki, tego co robi polski rząd, ale to jest też wielka odpowiedzialność, bo musimy w tej chwili zrobić wszystko, żeby te dobre wyniki, wskaźniki utrzymać i żeby one były jeszcze lepsze" - stwierdziła premier Szydło.

Premier powiedziała, że na targach w Hanowerze prezentowany będzie m.in. "elektryczny samochód z Polski". "To jest produkt, który może stać się właśnie marką Polski i to jest produkt, który chcemy rozwijać i możemy właśnie w ten sposób budować markę Polski" - dodała. Według niej ten produkt "będzie nas wyróżniał na arenie międzynarodowej".

Polska, jako kraj partnerski międzynarodowych targów przemysłowych będzie współgospodarzem niedzielnej ceremonii otwarcia, w której udział wezmą m.in. premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel. Szefowe polskiego i niemieckiego rządu otworzą też wspólnie w poniedziałek polskie stanowisko.

Polskie stanowisko na terenie targów zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Wśród polskich firm, które tam się zaprezentują są m.in. Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeźroczystych ogniw fotowoltaicznych), Eko Energetyka (producent urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych) czy TMA Automation (projektant rozwiązań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

Obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. W strefie start-upów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm.

Polska obecność na targach będzie promowana pod hasłem "Smart means Poland"

Hannover Messe w tym roku odbędą się między 24 a 28 kwietnia, to jedne z największych targów przemysłowych na świecie.