Z prezydentem do Meksyku udaje się grupa polskich przedsiębiorców.

Głównym celem wizyty jest „wspieranie polskiego biznesu, polskiej gospodarki, polskich firm, które mogą się otworzyć na rynek meksykański i mogą na ten rynek wejść” - podkreślił w piątek prezydent. Jak zaznaczył, polski eksport w 2016 r. wzrósł o ponad 2 proc., ale jego 80 proc. skierowane było na rynki UE. „Poza rynkiem unijnym eksport jest trudniejszy, to są rynki bardziej ryzykowne, ale zarazem ogromne, na których bardzo wiele państw dynamicznie się rozwija i na których warto zainwestować, ja do tego zachęcam polskich przedsiębiorców i chcę ich w tym zakresie wspierać” - powiedział prezydent na antenie Radia Kraków.

W trakcie wizyty zostanie podpisana wspólna polsko-meksykańska deklaracja: "W kierunku partnerstwa strategicznego między Meksykiem i Polską" - wynika z informacji PAP uzyskanych w Kancelarii Prezydenta. Zawarte mają zostać cztery umowy międzyresortowe i siedem gospodarczych, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańska Agencją Promocji Inwestycji ProMexico. Mają one ułatwić polskim firmom działanie na rynku meksykańskim.

Reklama

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do Meksyku udaje się w sobotę. Oficjalny program wizyty rozpoczyna się w niedzielę od udziału we mszy świętej w polskiej misji pallotyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire; miejscowość położona jest na południe od stolicy kraju - Miasta Meksyk.

Późnym popołudniem lokalnego czasu (czas w Polsce minus siedem godzin) w polskiej ambasadzie w Mieście Meksyk prezydent Duda z małżonką spotka się z Polonią; prezydent odznaczy zasłużonych za polonijną działalność. Wieczorem para prezydencka złoży kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II znajdującym się przy Bazylice Matki Boskiej z Guadelupe.

Reklama

W poniedziałek na dziedzińcu Palacio Nacional w Mieście Meksyk odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenckiej pary. Odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydentów Polski i Meksyku. Następnie pary prezydenckie wezmą udział w ceremonii podpisania dokumentów.

W poniedziałek prezydent z małżonką spotkają się także z merem stolicy; Andrzej Duda otrzyma klucze do Miasta Meksyk. Późnym popołudniem lokalnego czasu, prezydent weźmie udział w zakończeniu Forum Gospodarczego Polska-Meksyk. Będą w nim uczestniczyli przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz Polski i Meksyku.

We wtorek Andrzej Duda zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk.

Przed południem lokalnego czasu polski prezydent zostanie powitany w meksykańskim Senacie. Spotka się z prezydium tej izby, a następnie z komisją spraw zagranicznych Senatu. Duda weźmie też udział w uroczystej sesji meksykańskiego Senatu.

Polskiej stronie zależy na dywersyfikacji rynków zbytu dla polskich produktów; obecnie 80 proc. eksportu koncentruje się na rynkach Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju wybrało pięć rynków perspektywicznych, na których w najbliższych latach chce prowadzić intensywną promocję polskiej gospodarki. Do wybranych rynków należą: Algieria, Indie, Iran, Meksyk, Wietnam.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że będzie to pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w 2018 r. Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.