Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego, która przypada 18 kwietnia. W projekcie podkreślono, że działania Mazowieckiego "utorowały Polsce niepodważalne miejsce w zjednoczonej Europie".

Nowoczesna zaznaczyła w projekcie, że Tadeusz Mazowiecki "budował mosty między obozami politycznymi, narodami i ludźmi różnych światopoglądów". "Jego działania utorowały Polsce niepodważalne miejsce w zjednoczonej Europie" - czytamy

Jak podkreślono Mazowiecki był publicystą i politykiem kierującym się ideą dialogu: przez dziesięciolecia działalności publicznej "przekraczał +kredowe koła+ polskich podziałów politycznych i społecznych". "Jako chrześcijański demokrata wierzył, że możliwa jest polityka prowadzona w zgodzie z dekalogiem" - głosi projekt.

Przypominano w nim, że 24 sierpnia 1989 Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. "Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe, będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego" - podkreślono.

Nowoczesna zwraca też uwagę, że Mazowiecki jako polityk i przewodniczący Unii Wolności był jednym z autorów i architektów porozumienia wokół konstytucji z 1997 roku. "W szczególności zainspirował kompromisową preambułę Konstytucji, odwołującą się do uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, niezależnie od źródła z jakiego wywodzą je obywatele" - zaznaczono w projekcie. Podkreślono w nim też, że do śmierci w 2013 r., Mazowiecki angażował się działalność publiczną i społeczną.

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważyła na wtorkowego briefingu w Sejmie, że Tadeusz Mazowiecki dla wielu osób, które są obecnie aktywne w polityce był przyjacielem, współpracownikiem, konkurentem politycznym. "Dla wielu osób z mojego pokolenia jest i będzie autorytetem" - podkreśliła.

"Liczę na to, że uchwała spotka się z życzliwym przyjęciem wszystkich klubów poselskich" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Tadeusz Mazowiecki (zmarł 28 października 2013 r.) był pierwszy niekomunistyczny premierem po 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.(PAP)