Szefowie rządów Gruzji, Ukrainy i Mołdawii - Giorgi Kwirikaszwili, Hrojsman i Pavel Filip - oraz wicepremier Azerbejdżanu Ismat Dursun Abbasow spotkali się w poniedziałek w Kijowie na szczycie poświęconym 20. rocznicy powołania GUAM.

Hrojsman wyraził opinię, że strefa wolnego handlu między członkami organizacji mogłaby zacząć działać jeszcze w bieżącym roku. „Chciałbym zaapelować do ministerstw gospodarki naszych państw o większe zdecydowanie i podpisanie w najbliższym czasie niezbędnych dokumentów, byśmy mogli w 2017 roku uruchomić strefę wolnego handlu między naszymi krajami” – mówił.

Kwirikaszwili, Filip i Abbasow spotkali się także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Tematem ich rozmów była m.in. wspólna walka z terroryzmem i cyberprzestępczością.

„Strony omówiły kwestie wzmocnienia współpracy w sferze bezpieczeństwa zarówno w ramach GUAM, jak i Partnerstwa Wschodniego. Mówiono m.in. o utworzeniu regionalnego centrum Partnerstwa Wschodniego do spraw zwalczania cyberprzestępczości oraz koordynacji działań w sferze walki z terroryzmem” – przekazała administracja Poroszenki.

Organizacja GUAM powstała w 1997 roku jako swego rodzaju przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). W kwietniu 1999 roku do Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii przyłączył się Uzbekistan (od tego czasu stowarzyszenie nosiło nazwę GUUAM), który jednak w 2002 r. zaprzestał działalności w tej strukturze. W 2006 roku GUUAM ponownie przekształcił się w GUAM.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)