Ze względu na środowy zamach terrorystyczny w pobliżu brytyjskiego parlamentu burmistrz Londynu Sadiq Khan zdecydował o skróceniu przyszłotygodniowego objazdu po najważniejszych europejskich stolicach. Odwołane zostały wizyty w Warszawie, Berlinie i Madrycie.

Khan odwiedzi tylko Paryż i Brukselę, gdzie zamierza podkreślić, że pomimo zapowiedzianego na środę rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej "Londyn jest otwarty" zarówno dla Europejczyków z całego kontynentu, jak i dla biznesu.

Khan, polityk opozycyjnej Partii Pracy, który objął stanowisko w maju ubiegłego roku, pokonując w wyborach samorządowych kandydata Partii Konserwatywnej Zaca Goldsmitha, jest zadeklarowanym zwolennikiem Unii Europejskiej.

Podczas kampanii przed ubiegłorocznym referendum ws. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE burmistrz Londynu występował wspólnie z ówczesnym premierem Davidem Cameronem, zachęcając do głosowania za pozostaniem w Unii.

Po referendum wielokrotnie zapewniał blisko milion obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Londynie - w tym ok. 200 tys. Polaków - że będzie walczył o pełne zachowanie ich praw po opuszczeniu Wspólnoty.

Nowy termin wizyty w Warszawie nie został jeszcze wyznaczony.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)