Władze obwodu kaliningradzkiego zabiegają o to, by w 2018 roku cudzoziemcy mogli go odwiedzać na podstawie wiz elektronicznych. Odpowiednie przepisy muszą być jeszcze przyjęte przez rząd i parlament Rosji. Bez wiz wjadą do Kaliningradu w 2018 roku kibice.

Projekt wiz elektronicznych "to na razie propozycja obwodu kaliningradzkiego, dotycząca wniesienia poprawek do ustawy o trybie wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej" - powiedziała PAP w środę Ałła Iwanowa, kierująca Agencją ds. Kontaktów Międzynarodowych w regionalnym rządzie obwodu kaliningradzkiego.

Uproszczony mechanizm wjazdu na teren obwodu miałby dotyczyć trzech rodzajów podróży: w celach biznesowych, turystycznych i kulturalnych. Cudzoziemcy mogliby składać wniosek wizowy poprzez stronę internetową MSZ Rosji. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji osoba aplikująca jedynie z wydrukowanym potwierdzeniem i paszportem będzie mogła pojawić się na przejściu granicznym. Elektroniczna wiza pozwoliłaby na siedmio-ośmiodniową wizytę na terenie obwodu.

Jak zastrzegła Iwanowa, szczegóły tego mechanizmu należą do kompetencji MSZ Rosji. MSZ również powinno zatwierdzić listę krajów, których obywatele mogliby wnioskować o wizy elektroniczne.

Przedstawicielka władz obwodu kaliningradzkiego powiedziała także, że propozycje zmian w ustawie o trybie wjazdu na teren FR zostaną w najbliższym czasie wniesione do rządu Rosji; potem będzie musiał je zatwierdzić parlament. "Mamy nadzieję na 2018 rok" - powiedziała Iwanowa, pytana o termin wejścia w życie wiz elektronicznych.

Szefowa agencji zapewniła, że władze Kaliningradu chętnie widziałyby turystów, biznesmenów i inwestorów, którzy mogliby ocenić nowe warunki działalności gospodarczej w obwodzie. Jak wyjaśniła, obecnie przyjmowane są zmiany do ustawy o specjalnej strefie ekonomicznej, przewidujące dogodniejsze warunki prowadzenia tej działalności.

Jak wyjaśniła Iwanowa, w 2016 roku łączna liczba przekroczeń granicy polsko-rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim wyniosła około 4 milionów. Dane dotyczą obywateli obu krajów. Liczby te spadły o około 20 proc. w porównaniu z 2015 rokiem. W zeszłym roku Polska zawiesiła do odwołania mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim.

W 2018 roku Kaliningrad będzie jednym z miast, w których odbywać się będą rozgrywki piłkarskich mistrzostw świata. Władze Rosji zapowiedziały już, że kibice, którzy będą mieli wykupione bilety, będą mogli zarejestrować się, by otrzymać tzw. paszport kibica. Elektroniczna przepustka pozwoli na przekraczanie granicy Rosji bez posiadania wizy. Analogiczne rozwiązanie zastosowano w trakcie igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

O planach uproszczenia procedur wizowych w obwodzie kaliningradzkim mówił na początku roku p.o. gubernatora obwodu Anton Alichanow. Podobny system już działa we Władywostoku i pozwala cudzoziemcom na wjazd przez punkty graniczne na obszarze wolnego portu Władywostok i pobyt na terenie pięciu regionów na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)