Otwarcie wystawy o rodzinie Ulmów, których imię nosi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej pod Rzeszowem, połączono z premierą filmu dokumentalnego „Kronika mińskiego getta III - urodzeni po raz drugi” o miejscowych Żydach uratowanych przez białoruskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

„Cieszę się, że w Międzynarodowym Dniu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wspólnie czcimy pamięć o Sprawiedliwych Polski i Białorusi” - powiedział ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik. „Sprawiedliwi są żywym świadectwem, że nawet w najtrudniejszych czasach człowiek jest w stanie pozostać człowiekiem i żyć według uniwersalnych wartości dobra, pokoju, sprawiedliwości i miłości bliźniego” – dodał.

Twórcy dokumentalnej trylogii „Kronika mińskiego getta”, która powstawała od 2014 r., opowiedzieli o genezie cyklu. „Jego pierwsza część jest poświęcona zagładzie, druga oporowi, a trzecia, której premiera odbyła się dzisiaj – Sprawiedliwym” – powiedział producent filmu Uładzimir Bokun. „Opowiadamy nie tylko o Mińsku, ale szerzej o wojennych losach Żydów na ziemiach białoruskich, a także o kolejach życia ocalałych z Zagłady po II wojnie światowej” - mówił Borys Gersten, autor scenariusza do filmu.

Film „Kronika mińskiego getta” został sfinansowany ze środków wspólnoty żydowskiej mieszkającej na Białorusi oraz emigrantów z Białorusi mieszkających w Izraelu. Jego kolejne odcinki pokazywała stacja telewizyjna ONT. Premierę trzeciej części filmu oraz otwarcie wystawy "Samarytanie z Markowej" zorganizowały wspólnie Związek Gmin Żydowskich na Białorusi, Ambasada RP w Mińsku i Instytut Polski w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)