Uroczystościami na terenie b. Aresztu Śledczego na Mokotowie i apelem pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy stolica uczci w środę Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Obchody święta odbędą się w całym kraju.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się w Warszawie. Rozpocznie je przed południem apel pamięci, a także ceremonia wręczenia aktów mianowań Żołnierzy Wyklętych na kolejne stopnie wojskowe oraz odznak honorowych i medali pamiątkowych w Muzeum Wojska Polskiego. Następnie m.in. żołnierze i członkowie grup rekonstrukcyjnych przemaszerują na pl. Piłsudskiego.

Od rana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie zaplanowano dzień otwarty m.in. zwiedzanie historycznej części aresztu przez grupy zorganizowane i ekspozycję archiwaliów. O godz. 10 nastąpi symboliczne otwarcie bramy Aresztu i wyjazd ostatniej więźniarki.

Bramę otworzy sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki z Zofią Pilecką, córką Witolda Pileckiego, zamordowanego w mokotowskim więzieniu. Później odbędzie się briefing prasowy wiceministra na terenie Aresztu. Od wczesnego przedpołudnia będzie tam także trwała honorowa zbiórka krwi pod hasłem "Krew za Krew - Oni przelewali krew za Polskę, My oddajemy krew dla nich".

W południe odbędą się uroczystości przed Panteonem Chwały na Łączce na Wojskowych Powązkach oraz wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystości zaplanowano także przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Później odbędą się uroczystości na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w których udział zapowiedział prezydent. Następnie zaplanowano spotkanie przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego - więzione, torturowane i mordowane przez funkcjonariuszy NKWD i WUBP w latach 1944-1948 na Pradze Płn. oraz przemarsz do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956.

Wczesnym wieczorem będzie miała miejsce uroczystość i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta i szefa MON Antoniego Macierewicza. Później odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Archikatedrze św. Jana. Wieczorem zaplanowano koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" pt. "Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych" w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz premierę filmu dokumentalnego Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Żwolińskiego "Wyklęte" TVP1. W Przystanku Historia IPN działać już będzie także Pokój Zagadek poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci odbędę się w całym kraju. W Białymstoku będzie to konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym i miejskie uroczystości. Gdańsk uczci święto zapaleniem zniczy w Alei Żołnierzy Wyklętych i uroczystym apelem pamięci na Cmentarzu Garnizonowym. W Lublinie odbędą się uroczystości przy Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 i przy pomniku Zaporczyków na pl. Zamkowym oraz msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Michała Archanioła.

Łódź uczci święto m.in. prezentacją wystawy "Stanisław Sojczyński +Warszyc+ i Konspiracyjne Wojsko Polskie" oraz poświęconą Sojczyńskiemu konferencją naukową. Poznań zaplanował retrospektywę gdyńskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", a Rzeszów uroczystości z udziałem władz lokalnych. W Szczecinie oficjalne obchody ma poprzedzić pokaz filmu "Inka. +Są sprawy ważniejsze niż śmierć+" w reż. Jacka Frankowskiego. Bydgoszcz zaplanowała Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych i przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu "My jesteśmy Wojsko Polskie".

Uroczystości z udziałem władz lokalnych m.in. pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK, NSZ i WiN oraz nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Katedralnej odbędą się w Kielcach. W Olsztynie w ramach obchodów w Urzędzie Wojewódzkim ma mieć miejsce m.in. wystawa IPN. W Radomiu zaplanowano m.in. prezentację wydawnictw poświęconych konspiracji antykomunistycznej w Polsce i elektronicznej wersji komiksu "Amnestia" o akcji rozbicia więzienia w Radomiu we wrześniu 1945 r.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". (PAP)