"Inicjatywa Polska powstała po to, by na takich małych akcjach pokazywać, jak można skutecznie działać; niekoniecznie będąc u szczytu władzy, w parlamencie, brylując w mediach, można robić dobre rzeczy - pożyteczne, społeczne, postępowe i takie, żeby realnie zmieniać nasze małe wspólne światy" - podkreśliła Nowacka.

W sobotę koordynatorzy Inicjatywy Polskiej z całego kraju spotkali się w Łodzi, aby podsumować miniony rok i omówić plany na najbliższe miesiące.

"Omawiamy sukcesy i postępy m.in. akcji +Dzieciaki bez biletów+. Jest z nami radna Paulina Piechna Więckiewicz, która w Warszawie zainicjowała działania na rzecz bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych i odnosi w tym spektakularny sukces - warszawska rada miejska i pani prezydent deklarują, że dzieci w Warszawie będą jeździły za darmo" - wyjaśniła Nowacka.

Akcje zbierania podpisów pod obywatelskimi inicjatywami w sprawie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci działacze Inicjatywy Polskiej prowadzą nie tylko w Łodzi, ale też - jak zadeklarowała liderka stowarzyszenia - we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Kielcach, Kutnie, Szczecinie.

"Ważne jest pokazywanie prawdziwej, sensownej polityki lewicowej i prospołecznej. Jeżeli chcemy mówić o równym dostępie do edukacji, o czystym powietrzu, o relacjach państwo-obywatel, to właśnie ucząc dzieci od najwcześniejszych lat, że transport publiczny jest naszym wspólnym dobrem, inwestycją w czyste środowisko" - dodała.

Zdaniem Nowackiej ubiegły rok był dla Inicjatywy Polskiej bardzo udany, zwłaszcza w kontekście akcji "Ratujmy Kobiety", zorganizowanej w dużej mierze przez koordynatorki i koordynatorów wywodzących się z tego ugrupowania. W jej opinii, był to "jedyny spektakularny sukces opozycji w ubiegłym roku".

Jednym z tematów, którym zajmie się Inicjatywa Polska w najbliższym czasie, będzie zapowiadana przez rząd reforma samorządowa.

"Wśród nas jest wielu samorządowców, będziemy mówić, w jaki sposób samorządy powinny funkcjonować, bo wiemy, że nie działają dobrze. Ale wiemy też, że pomysły PiS są wyłącznie eliminowaniem większego głosu społecznego - a temu się sprzeciwiamy" - zaznaczyła Nowacka.

Jak podał lider Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński, w Łodzi pod propozycją wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci podpisało się ok. 3,5 tys. osób. Projekt obywatelski w tej sprawie zostanie złożony do łódzkiej rady miejskiej 20 lutego.

Inicjatywa Polska wystosowała także apel do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, aby odrzuciła propozycję podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej proponowaną przez Zarząd Dróg i Transportu. Bilety ulgowe i normalne miałyby zdrożeć o 20 gr; Stowarzyszenie argumentuje, że po podwyżkach wielu mieszkańców Łodzi nie będzie stać na przejazdy autobusami i tramwajami.(PAP)