Z tygodnia ma tydzień i z miesiąca na miesiąc Polska za czasów rządów PiS traciła swoją pozycję i potencjał - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna we wtorek na konferencji prasowej. Jak dodał Polska jest dziś osamotniona w UE.

We wtorek w czasie posiedzenia zarządu PO odbyło się spotkanie gabinetu cieni Platformy, którego tematem była polityka zagraniczna. Jak podkreśliła po spotkaniu wiceszefowa PO Ewa Kopacz nie rozmawiano o ewentualnych decyzjach dotyczących najbliższego posiedzenia Sejmu, które odbędzie sie 11 stycznia.

We wtorek rząd przyjął założenia polityki zagranicznej na 2017 r.

"To był dziwny rok trudny dla polskiej polityki zagranicznej. Bo tak naprawdę z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc widzieliśmy, w jaki sposób tracimy potencjał i pozycję, która została zbudowana przez ostatnie 8 lat" - powiedział Schetyna.

Zaznaczył, że były "wielkie huczne zapowiedzi budowania własnej pozycji", m.in. „przez kosmiczne, nierealne wizje przyszłości i rozwoju, jak np. tzw. koncepcja międzymorza, w której więcej życzenia i political fiction niż politycznej rzeczywistości, po zamrożenie i rozsypanie się siły Trójkąta Weimarskiego".

"Wiele zapowiedzi, wiele planów, to wszystko dzisiaj jest niczym, jest bankructwem polskiej polityki zagranicznej, bankructwem zapowiedzi PiS-u z kampanii wyborczej, ale także wcześniej z expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego" - dodał.

"Polska na pewno nie jest w tym miejscu, w którym była 1,5 roku temu, na pewno jest krajem, który nie może czuć się bezpieczny w systemie wpływu na politykę zagraniczna UE” - powiedział lider PO. "Polska jest w UE osamotniona" - dodał Schetyna.