Jeśli będziemy konsekwentni i stanowczy, oni muszą ustąpić - mówił o PiS lider Nowoczesnej Ryszard Petru na niedzielnym wiecu KOD przed Trybunałem Konstytucyjnym. Dodał, że oczekuje wprowadzenia mediów do Sejmu i reasumpcji głosowania nad budżetem.

"Mają świadomość, że posiedzenie klubu PiS, które przekształciło się nagle w obrady parlamentarne, jest nielegalne z dwóch powodów: nie wiadomo, czy była wystarczająca liczba posłów, żeby było kworum; dwa: nie wszyscy posłowie mogli wejść na salę" - oświadczył Petru. Jego zdaniem, "oni nie uchwalili budżetu". "A wiecie, co to znaczy? Że prezydent może rozwiązać parlament" - dodał.

"Jarosław Kaczyński miał przerażony i wściekły wzrok, że blokujemy mównicę. Powiedział mi wprost: +Robicie jak Samoobrona i będziemy z wami postępować jak z Samoobroną+. Tylko nie wiem, czy to znaczy zaproszenie do koalicji"" - dodał.

"Oni się muszą cofnąć; dajemy im możliwość zrobienia kroku w tył" - mówił lider N. Dodał, że w poniedziałek spodziewałby się spotkania przedstawicieli partii politycznych z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. "Niech wprowadzi media do Sejmu i zaproponuje reasumpcję głosowania i normalną debatę budżetową; mogą to zrobić" - powiedział Petru. "Panie Marszałku, niech pan nie słucha Kaczyńskiego!" - dodał.

Jego zdaniem, niedzielne spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z liderami partii opozycyjnych "świadczą nie o sile, tylko o słabości". "Oni dobrze wiedzą, że poszło za daleko. Wiedzą dobrze, że polskie społeczeństwo nie da zgody na takie metody" - oświadczył.

Petru powiedział także, że "Trybunał został obroniony". "Musieli przyjąć osiem ustaw - każdą złą; Trybunał wydawał wyroki; dzisiaj muszą poczekać, aż prof. Rzepliński odejdzie; to była nasza wspólna praca" - oświadczył zgromadzonym.

Zgromadzeni przed TK skandują hasła: "Niezawisłość Trybunału", "PiS to tchórze", "Zwyciężymy, zwyciężymy", "Nie oddamy demokracji", "Zjednoczona opozycja", "Wolne media", "Wolna Polska europejska".