To wyjątkowe spotkanie, jak podkreślają komentatorzy, jest rezultatem osobistych starań papieża i watykańskiej dyplomacji o to, by w Kolumbii weszło w życie porozumienie zawarte między władzami a lewacką partyzantką FARC w celu położenia kresu trwającej ponad pół wieku wojnie domowej. Pochłonęła ona około 200 tys. ofiar. Porozumienie zostało odrzucone w referendum w październiku niewielką przewagą głosów, a jego przeciwnikiem był właśnie Uribe.

Najpierw papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Santosa, który sześć dni wcześniej odebrał w Oslo pokojowego Nobla za zawarcie porozumienia z rebeliantami. Szef państwa podarował papieżowi długopis z łuski pocisku, którym je podpisano.

„Na długopisie jest napisane: pociski były naszą przeszłością, pokój to nasza przyszłość” - powiedział Santos wręczając podarunek. Nazwano go po hiszpańsku „baligrafo”, co jest połączeniem słów „długopis” i „kula”. Łącznie przygotowano 500 egzemplarzy na pamiątkę podpisania porozumienia.

Reklama

Dziennikarze obserwujący audiencję odnotowali, że witając się z papieżem prezydent Kolumbii powiedział: „Potrzebujemy pomocy Waszej Świątobliwości”. Wcześniej informowano, że Santos będzie próbował przekonać Franciszka do przyjazdu do Kolumbii w przyszłym roku, co wzmocniłoby zabiegi o pokój.

Następnie, zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami, papież zasiadł przy swym biurku w bibliotece razem z Santosem i jego poprzednikiem, byłym prezydentem Uribe, przybyłym kilkadziesiąt minut wcześniej do Rzymu. Komentatorzy nie mają wątpliwości, że w czasie tej rozmowy Franciszek podjął próbę pogodzenia politycznych antagonistów i przekonania Uribe do poparcia nowego, podpisanego w listopadzie porozumienia z FARC.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)