Projekt ustawy "dezubekizacyjnej", obniżający emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, został ponownie skierowany do komisji celu przygotowania poprawionego sprawozdania - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Początkowo planowano, że głosowanie ws. projektu odbędzie się w środę wieczorem.

"Prezydium Sejmu postanowiło ponownie skierować sprawozdanie komisji do komisji w celu przygotowania poprawionego sprawozdania" - powiedział przed głosowaniami Kuchciński.

"W toku debaty w Sejmie i w komisjach zgłaszano szereg uwag i projekt został cofnięty do ponownego rozpatrzenia przez komisję" - powiedział PAP przewodniczący sejmowej komisja administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS), pytany o powody tej decyzji.

Reklama

Wcześniej sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny zarekomendowały odrzucenie trzech poprawek klubu PO, rozszerzających przepisy projektu "ustawy dezubekizacyjnej" o prokuratorów. Komisje nie poparły też wniosków PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie projektu w II czytaniu.

Przygotowany przez MSWiA projekt zakłada, że "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. emerytury i renty sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.