We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajmował się połączonymi wnioskami RPO oraz Nowoczesnej ws. przepisów tzw. małej ustawy medialnej, autorstwa PiS, która została uchwalona 30 grudnia 2015 r. i obowiązywała do końca czerwca br. Zgodnie z nią m.in. mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

TK uznał, że część przepisów tej ustawy jest niekonstytucyjna. W orzeczeniu wskazano, że wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia i przyznanie tego uprawnienia ministrowi skarbu jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK orzekł, że przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.

Szef Rady Mediów Narodowych powiedział we wtorek PAP, że ustawa, o której „wypowiedział się we wtorek Trybunał Konstytucyjny już nie funkcjonuje". "To jest odniesienie się do ustawy, która już nie obowiązuje. Sytuacja prawna już się zmieniła, w związku z tym orzeczenie TK tyczy się przeszłości, a nie obecnej sytuacji" - powiedział.

Reklama

"TK odnosił się do przepisów zgodnie z którymi KRRiT straciła swoje uprawnienia na rzecz ministra skarbu, a to już jest sytuacja nieaktualna, nieistniejąca" - dodał Czabański. W jego ocenie, to orzeczenie "nie ma zastosowania".

"Moim zdaniem orzeczenie TK nie odnosi się do sytuacji, która powstała kilka miesięcy temu, czyli gdy powstała Rada Mediów Narodowych. W związku z czym moim zdaniem żadnych wniosków nie należy z tego (orzeczenia - PAP) wyciągać" – powiedział zaznając, że chce jeszcze zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem Trybunału.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 roku - tzw małą ustawę medialną. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia zostały powołane przez ministra skarbu państwa. 8 stycznia prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia - Barbara Stanisławczyk.

Nowelizacja obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Przed końcem czerwca Sejm uchwalił tzw. "pomostową" ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa ta zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu (co wprowadziła mała ustawa medialna). Zgodnie z tą ustawą to Rada Mediów Narodowych powołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. (PAP)