Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy medialnej odnosi się do sytuacji prawnej, która jest już przeszłością; opisuje stan rzeczy, który już nie funkcjonuje; to orzeczenie "nie ma zastosowania" – ocenił szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (PiS).

We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajmował się połączonymi wnioskami RPO oraz Nowoczesnej ws. przepisów tzw. małej ustawy medialnej, autorstwa PiS, która została uchwalona 30 grudnia 2015 r. i obowiązywała do końca czerwca br. Zgodnie z nią m.in. mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

TK uznał, że część przepisów tej ustawy jest niekonstytucyjna. W orzeczeniu wskazano, że wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia i przyznanie tego uprawnienia ministrowi skarbu jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK orzekł, że przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.

Szef Rady Mediów Narodowych powiedział we wtorek PAP, że ustawa, o której „wypowiedział się we wtorek Trybunał Konstytucyjny już nie funkcjonuje". "To jest odniesienie się do ustawy, która już nie obowiązuje. Sytuacja prawna już się zmieniła, w związku z tym orzeczenie TK tyczy się przeszłości, a nie obecnej sytuacji" - powiedział.

"TK odnosił się do przepisów zgodnie z którymi KRRiT straciła swoje uprawnienia na rzecz ministra skarbu, a to już jest sytuacja nieaktualna, nieistniejąca" - dodał Czabański. W jego ocenie, to orzeczenie "nie ma zastosowania".

"Moim zdaniem orzeczenie TK nie odnosi się do sytuacji, która powstała kilka miesięcy temu, czyli gdy powstała Rada Mediów Narodowych. W związku z czym moim zdaniem żadnych wniosków nie należy z tego (orzeczenia - PAP) wyciągać" – powiedział zaznając, że chce jeszcze zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem Trybunału.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 roku - tzw małą ustawę medialną. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia zostały powołane przez ministra skarbu państwa. 8 stycznia prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia - Barbara Stanisławczyk.

Nowelizacja obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Przed końcem czerwca Sejm uchwalił tzw. "pomostową" ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa ta zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu (co wprowadziła mała ustawa medialna). Zgodnie z tą ustawą to Rada Mediów Narodowych powołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. (PAP)