Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w sprawie takiej formy korupcji dwie osoby - poinformował PAP we wtorek Piotr Kaczorek z Wydziału komunikacji Społecznej Biura.

Kaczorek powiedział PAP, że zatrzymań w śledztwie dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej w związku z wydaną pozytywną opinią przeciwpożarową i uzyskaniem decyzji na zorganizowanie imprezy masowej na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 r. dokonali katowiccy agenci CBA.

"Wiemy, że takich umów jest więcej. Apelujemy o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie karnym" - powiedział PAP Kaczorek.

Zaznaczył, że w trakcie tego śledztwa ujawniono szereg takich umów darowizn,

Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

CBA przypomniało, że zgodnie z Kodeksem karnym nie podlega karze sprawca przestępstwa, "jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

Według RMF FM, które poinformowały o zatrzymaniu osób, są to b. szef warszawskiej straży pożarnej i inny funkcjonariusz straży, a śledztwo dotyczy organizacji meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata w 2014 r.(PAP)