Dzięki specjalnym zestawom edukacyjnym znanej marki klocków, dzieci uczą się poprzez zabawę m.in. matematyki, fizyki, czy języków obcych. W Stalowej Woli (Podkarpackie) powstało jedyne w Polsce licencjonowane LEGO Education Innovation Studio.

"Jest to ogromne osiągnięcie zarówno dla nas jak i dla naszych uczniów, dzięki któremu możemy się rozwijać i poznawać świat oczami dziecka, dając im w zamian możliwość nauki poprzez zabawę" – zauważyła Monika Pączek, współwłaścicielka firmy prowadzącej studio.

Wykorzystywane w studiu zestawy klocków edukacyjnych (niedostępnych w ogólnej sprzedaży) są przystosowane do nauki m.in. matematyki, fizyki, robotyki, języków obcych: angielskiego i hiszpańskiego. Mogą z nich korzystać już 2-3 letnie dzieci. W zajęciach może brać udział również młodzież i dorośli.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Monika Pączek w czasie zajęć z matematyki dzieci otrzymują na specjalnej multimedialnej tablicy jakieś zadanie, które rozwiązują za pomocą klocków. Uczą się m.in. ułamków, czy geometrii.

Z kolei dzięki zestawom klocków, w których występują ludziki, zwierzęta, zabudowania, dzieci uczą się języków obcych. Mają bowiem za zadanie np. ułożyć jakąś historyjkę i ją opowiedzieć. "Ludziki czy zwierzątka są rozkładane, a dzieci nazywają w obcym języku poszczególne części ciała, ubioru, a także kolory, czy kształty" – mówiła współprowadząca studio.

Mogą też zrobić zdjęcie zbudowanej z klocków historyjki i w komputerze stworzyć mini-komiks, dodając w tzw. chmurkach wypowiedzi bohaterów. "Uczą się dzięki temu także pisania w obcym języku" – dodała Pączek.

Na zajęciach z fizyki i robotyki dzieci natomiast budują z klocków proste maszyny, urządzenia, czy roboty i uczą się jak one działają.

Mogą także z klocków budować interaktywne, trójwymiarowe makiety, które się ruszają i świecą.

Zdaniem współprowadzącej studio zajęcia z klockami edukacyjnymi to doskonały sposób na poznawanie otaczającego świata, a także uzupełnienie i utrwalenie wiadomości nabytych w przedszkolu i szkole. Jest to także nauka pracy w grupach.

"Zajęcia pozwalają uczestnikom nabywać praktyczne doświadczenia w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, oswajać się i zrozumieć fundamentalne zagadnienia fizyki, mechaniki, elektroniki, programowania, budowania konstrukcji. Dzieci i młodzież podczas zajęć rozwijają się językowo i przystosowują w zakresie współpracy w grupach" – zauważyła Pączek.

Podkreśliła, że zajęcia w oparciu o te znane na całym świecie zestawy dydaktyczne klocków jej firma prowadzi od czterech lat, a w listopadzie br. uzyskała licencję firmy produkującej klocki.

Zajęcia prowadzone są w grupach liczących maksymalnie ośmioro dzieci w zbliżonym wieku, przez wykwalifikowanych nauczycieli różnych przedmiotów.

Oprócz cyklicznych warsztatów edukacyjnych w stalowowolskim studiu firma prowadzi zajęcia także w szkołach. Tam dzieci mogą poprzez zabawę z klockami uczyć się również geografii. Na mapie Polski i Europy mogą umieszczać nazwy miast, państw czy flagi. Zajęcia te wymagają jednak dłuższego czasu.

Agnieszka Pipała (PAP)