Kandydaci na radnych będą mogli wydać więcej na kampanię

wybory
<p>W przypadku wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta limit wydatków związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej w gminach liczących do 500 tys. mieszkańców ustala się, mnożąc liczbę mieszkańców przez kwotę 60 gr.</p>ShutterStock
21 grudnia 2022

Podwyższenie kwot limitów wydatków komitetów wyborczych przypadających na jeden mandat radnego w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego o 13,2 proc. zakłada projekt rozporządzenia opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z przepisami ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1277) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego komitety wyborcze mogą wydatkować na agitację wyłącznie kwoty ograniczone limitami. Określa się je, mnożąc liczbę mandatów przypadających na okręg lub okręgi, w których dany komitet zarejestrował kandydatów, przez ustawowo określone kwoty. Minister finansów zobowiązany jest do ich podwyższania w drodze rozporządzenia, jeśli wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wzrasta o ponad 5 proc.

Pozostało 77% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png