Specjalna agencja zajmie się ściąganiem najlepszych naukowców nad Wisłę. Tak zakłada ustawa z 7 lipca 2017 r. o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (Dz.U. poz. 1530), która wejdzie w życie 1 października.
Podstawowym zadaniem agencji będzie odwrócenie niekorzystnych tendencji w polskiej nauce. Najlepsi badacze po ukończeniu kształcenia często wybierają karierę za granicą. W Polsce bowiem nie widzą dla siebie możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Niewiele też uczonych z zagranicy chce pracować nad Wisłą. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że obecnie obcokrajowcy stanowią niecałe 2,5 proc. pracowników polskich uczelni, a ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiednich: Ukrainy, Słowacji, Białorusi czy Rosji.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.