Autopromocja

Nadchodzą sądne dni Marka Zuckerberga: TSUE oceni czy Facebook może przesyłać dane użytkowników do USA

facebook
facebookShutterStock
5 czerwca 2019

Zniknęły ostatnie przeszkody do tego, aby Trybunał Sprawiedliwości UE mógł ocenić, czy przesyłanie do Stanów Zjednoczonych danych osobowych użytkowników Facebooka jest zgodne z unijnym prawem. Rozprawa w tej sprawie została wyznaczona na 9 lipca.

W ubiegły piątek irlandzki Sąd Najwyższy oddalił skargę portalu społecznościowego, który argumentował, że pytanie prejudycjalne zostało zadane bezzasadnie. FB podkreślał, że jego model biznesowy podlega ocenie na gruncie irlandzkiego prawa, a tym samym nie podlega jurysdykcji TSUE. Innego zdania był sędzia Frank Clarke. Podkreślił, że zasadniczo to sąd pytający, a nie irlandzki Sąd Najwyższy, mógłby cofnąć zadane już pytanie prejudycjalne.

Dodatkowo problem biznesowego wykorzystywania danych osobowych przez Facebooka wykracza poza zakres prawa krajowego, a więc zasadne jest, aby rozstrzygnął to luksemburski trybunał. Sędzia przyznał też, że istnieją duże wątpliwości co do tego, czy dane osobowe przekazane do USA są odpowiednio chronione przed nadzorem tamtejszych służb

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.