Wnoszący sprawę do sądu cywilnego sam zadecyduje, czy sporządzić pozew tradycyjny czy w formie elektronicznej. Postępowanie upominawcze toczyć się będzie w e-sądach bez względu na wartość przedmiotu sporu. Nakazy zapłaty w sprawach niewymagających postępowania dowodowego będą wydawali referendarze sądowi.
Utworzenie e-sądów, jako wydział cywilnego sądu rejonowego - przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Sprawy w nim rozpoznawane będą wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym, bez względu na wartość przedmiotu sporu. Nakaz zapłaty będzie mógł również wydać referendarz sądowy. Natomiast zażalenia na postanowienia wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpoznawane będą w składzie jednego sędziego.
Niezbędny podpis elektroniczny
O tym, czy sprawę rozpozna e-sąd, zadecyduje powód. Wybierając elektroniczne postępowanie upominawcze, składa pozew na formularzu elektronicznym. Potem już w trakcie postępowania nie może zamienić e-są-du na tryb tradycyjny. Pisma procesowe, których nie wniesie drogą elektroniczną, nie będą wywoływały skutków prawnych.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.