Bez rozporządzenia trudno odbudować zniszczony dom

Leszek Świętalski, członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Stare Bogaczowice
Leszek Świętalski, członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Stare BogaczowiceDGP
19 sierpnia 2008

By skorzystać z uproszczonych procedur budowlano-remontowych związanych z klęskami żywiołowymi, niezbędne jest nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, którym dziś zajmie się rząd. Poszkodowani z rejonów nieobjętych tym rozporządzeniem będą musieli uzyskać pozwolenie na budowę w zwykłym trybie.

Dziś Rada Ministrów zajmie się nowelizacją rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 28 maja 2008 r. w sprawie wykazu gmin, miejscowości, na terenie których można stosować ustawę z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 84, poz. 906). Dzięki tej nowelizacji do terenów dotkniętych sobotnią nawałnicą zastosowanie będzie miała ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontu i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. z 2001 r. nr 84, poz. 906). Ustawa ta wprowadza uproszczone procedury dla remontu i odbudowy obiektów zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które jest niezbędne do uruchomienia działania ustawy, wydawane jest na 12 miesięcy. Określa ono gminy lub miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Dla odbudowy zniszczonych budynków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie remontu.

- Ze szczególnych zasad określonych w ustawie mogą skorzystać jedynie osoby zamieszkujące na obszarze wskazanym w rozporządzeniu. Jeśli zniszczenie nastąpiło na terenie nieobjętym rozporządzeniem, nie ma możliwości skorzystania z uproszczonych procedur - tłumaczy Ilona Szymańska z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.