Komitet wyborczy, w skład którego wchodzić musi pełnomocnik finansowy, w ramach prowadzonej kampanii rozpowszechnia materiały wyborcze, w tym plakaty i billboardy. Należy na nich umieścić wyraźne oznaczenia, od kogo pochodzą. Są one dowodami poniesionych kosztów.
Czynności związane z pozyskiwaniem środków finansowych, wydatkowaniem na kampanię wyborczą, w tym na organizowanie spotkań przedwyborczych i promocję poszczególnych kandydatów w formie plakatów czy też ulotek, mogą być prowadzone tylko przez komitety wyborcze. Ponadto taka możliwość istnieje wyłącznie w okresie kampanii wyborczej. Takie czynności mogą być podejmowane dopiero po wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą albo komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
Zarządzanie finansami
W skład komitetu musi wchodzić pełnomocnik finansowy, który zajmuje się gospodarką finansową komitetu, prowadzi ją i ponosi za nią pełną odpowiedzialność. Odpowiada on za ewidencjonowanie wpływów i wydatków oraz sporządzenie sprawozdania finansowego. Ponadto pełnomocnik finansowy może upoważnić inne osoby do dokonywania określonych wydatków komitetu wyborczego w jego strukturach terenowych. Ale nie zwalnia go to jednak z odpowiedzialności za całokształt gospodarki finansowej komitetu. Poza tym ponosi on również odpowiedzialność karną za naruszenie zakazów i ograniczeń w pozyskiwaniu i wydatkowaniu środków finansowych. Jedna osoba może być pełnomocnikiem tylko jednego komitetu. Pełnomocnikiem finansowym może być kandydat na radnego, jak również kandydat na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Jednak prawo zabrania sprawowania tej funkcji kandydatom, którzy w kończącej się kadencji pełnią funkcję radnego czy wójta.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.