Rewolucja na rynku aut używanych. Rygorystyczne unijne przepisy wchodzą już 13 sierpnia

Auto-komis
Nowe unijne rozporządzenie ws. pojazdów wycofanych z eksploatacji (ELV). Zmiany w sprzedaży aut używanychPAP / Marcin Bielecki
dzisiaj, 14:44

Wchodzi w życie przełomowe unijne rozporządzenie w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, które rewolucjonizuje rynek samochodów używanych. Właściciele planujący sprzedaż lub przekazanie auta będą musieli udowodnić jego zdatność do jazdy, legitymując się aktualnym badaniem technicznym lub przechodząc rygorystyczną kaskadową ocenę techniczną. Regulacje wprowadzają też ambitne normy recyklingu tworzyw i ograniczenia w eksporcie uszkodzonych pojazdów poza UE.

Unijne rozporządzenie wchodzi w życie: Nowe obowiązki przy sprzedaży samochodów

W czwartek wejdzie w życie unijne rozporządzenie w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wprowadzi ono nowe obostrzenia dotyczące samochodów używanych. Właściciel, który będzie chciał sprzedać lub przekazać używane auto, będzie musiał udowodnić, że nadaje się ono do jazdy.

Nowe normy recyklingu materiałów w produkcji nowych pojazdów

Rozporządzenie reguluje także kwestie związane z projektowaniem i produkowaniem pojazdów. Od 2032 r. 15 proc. tworzyw sztucznych w nowych samochodach będzie musiało pochodzić z recyklingu. Od 2036 r. wskaźnik ten zostanie zwiększony do 25 proc. Komisja Europejska ustanowi także cel dotyczący wykorzystania w pojazdach stali i aluminium z recyklingu. Nowe przepisy mają przyczynić się do rozwoju w UE rynku surowców wtórnych, zachęcając do inwestowania w ich odzyskiwanie.

Dostęp do informacji o demontażu i łatwiejszy odzysk części

Nowe przepisy mają także zachęcić do projektowania pojazdów w sposób ułatwiający ich demontaż, ponowne wykorzystanie. Rozporządzenie zwiększy dostępność do informacji na temat demontażu i wymiany podzespołów w trakcie użytkowania i po zakończeniu okresu eksploatacji pojazdu. Ma to pomóc zarówno branży motoryzacyjnej, jak i recyklingowej w skuteczniejszym odzyskiwaniu podzespołów i materiałów wyższej jakości.

Koniec z eksploatacją wraraków: Nowe kryteria dla aut używanych

Kluczowe z punktu widzenia Polski są zapisy dotyczące pojazdów używanych i wycofanych z eksploatacji. Rozporządzenie wprowadzi rozróżnienie między tymi kategoriami, co ma utrudnić dalsze eksploatowanie pojazdów nienadających się już do użytku.

Dowód zdatności do ruchu: Kontrola przy zmianie właściciela

Kontrola będzie przeprowadzana przy przenoszeniu przez właścicieli prawa własności do samochodu. Właściciel, który będzie chciał sprzedać lub przekazać używane auto, będzie musiał udowodnić, że nadaje się ono do jazdy. Takim dowodem będzie świadectwo zdatności do ruchu drogowego (w Polsce jest to zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu).

Ocena kaskadowa i ryzyko uznania auta za wycofane z eksploatacji

Jeśli jednak sprzedający nie będzie go posiadał, będzie musiał poddać auto specjalnej ocenie technicznej. W rozporządzeniu czytamy, że ocena ta będzie przeprowadzana kaskadowo, tj. od kryteriów wiążących do kryteriów orientacyjnych. Jeśli auto spełni choć jedno z kryteriów wiążących, zostanie uznane za pojazd wycofany z eksploatacji, co uniemożliwi jego dalszą sprzedaż jako samochodu używanego.

Pięć lat na naprawę samochodu pod okiem niezależnego rzeczoznawcy

„Jeżeli żadne z kryteriów wiążących nie zostanie spełnione, należy sprawdzić kryteria orientacyjne. Jeżeli zastosowanie ma jedno z kryteriów orientacyjnych, konieczna jest dalsza ocena techniczna w celu określenia napraw niezbędnych do uzyskania świadectwa zdatności do ruchu drogowego. Na podstawie tej oceny technicznej właściciel pojazdu powinien mieć możliwość podjęcia decyzji, czy pojazd powinien zostać zezłomowany” - czytamy w przepisach.

W takim przypadku właściciel będzie mieć pięć lat na przeprowadzenie niezbędnych napraw i uzyskanie świadectwa zdatności do ruchu drogowego. Bez niego auto zostanie uznane za wycofane z eksploatacji. „W okresie tych pięciu lat ocena techniczna powinna stanowić dokumentację potwierdzającą, że pojazd nie jest pojazdem wycofanym z eksploatacji. Ocenę, czy dany pojazd jest pojazdem wycofanym z eksploatacji, powinien przeprowadzić niezależny rzeczoznawca motoryzacyjny, ale decyzja o tym, w jaki sposób należy wyznaczyć takich niezależnych rzeczoznawców motoryzacyjnych, należy do każdego z państw członkowskich” - napisano w rozporządzeniu.

Kontrola eksportu samochodów poza granice Unii Europejskiej od 2031 r.

Od 2031 r. kontroli zaczną podlegać także auta używane, które mają zostać wywiezione poza terytorium UE. Ma to zapobiec eksportowaniu do państw trzecich pojazdów niezdatnych do jazdy.

Źródło: PAP
Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381542mega.png

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.