Czy ubezpieczyć zleceniobiorcęPracownik od grudnia ubiegłego roku przebywa na urlopie bezpłatnym. W czasie tego urlopu zawarliśmy z nim umowę-zlecenie do końca czerwca. Z umowy-zlecenia został zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, bo równocześnie prowadzi działalność gospodarczą. 4 maja pracownik wrócił do pracy. Czy od pensji z umowy-zlecenia należy naliczać tylko składkę zdrowotną?Andrzej Radzisław•13 maja 2010
Czy opłacać składki od umowy o dzieło z własnym pracownikiem6 stycznia 2010 r. pracownica wróciła do pracy po macierzyńskim. Od lutego nie opłacamy za nią składek na FP i FGŚP. W maju zawarliśmy z nią umowę o dzieło. Czy od wynagrodzenia, które otrzyma z umowy o dzieło, powinny być naliczane ze składki na FP i FGSP?Andrzej Radzisław•13 maja 2010
Zadbaj o bezpieczeństwo rodzinnego biznesuZanim małżonkowie rozpoczną działalność gospodarczą, powinni zdecydować w jakiej formie organizacyjnej będą prowadzili interes. To ważne m.in. ze względu na odpowiedzialność majątkową za zobowiązania firmy.Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz•13 maja 2010
Składki na emerytury do 94 380 złFirmy muszą wpłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych do czasu przekroczenia przez pracownika trzydziestokrotności średniej płacy.Bożena Wiktorowska•07 maja 2010
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może niekiedy zakwestionować ważność umowy o pracęPracodawca, który przewiduje zatrudnienie pracownika, może w porozumieniu z nim uzgodnić formę tego zatrudniania. Musi ona jednak odpowiadać faktycznie realizowanym zadaniom, w przeciwnym razie może być zakwestionowana np. przez ZUS.Rafał Krawczyk•06 maja 2010
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć przed upływem okresu zasiłkowegoJeśli pracownik leczy się u kilku lekarzy, to zwykle tylko pracodawca wypłacający mu świadczenia chorobowe wie, kiedy upływa pełny okres zasiłkowy. Może on pouczyć wciąż niezdolnego do pracy pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie jest do tego zobowiązany.Aneta Maj•06 maja 2010
Kto może ubiegać się o umorzenie składekO umorzenie należności z tytułu składek mogą ubiegać się osoby fizyczne i prawne, prowadzące w przeszłości bądź na bieżąco pozarolniczą działalność, a także osoby, które na podstawie decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności zobowiązano do uregulowania nieopłaconych składek.Krzysztof Tomaszewski•05 maja 2010
Jak rozliczyć w ZUS pracownika wykonującego zlecenieZawarliśmy z naszym pracownikiem także umowę zlecenia. Umowa o pracę zostanie rozwiązana z końcem kwietnia, a umowa zlecenia wciąż będzie wykonywana. Jakie dokumenty zgłoszeniowe należy przekazać do ZUS?29 kwietnia 2010
Czy o składce wypadkowej decyduje liczba osób zatrudnionychW 2009 roku nasza firma zgłaszała średnio 12 osób do ubezpieczeń. Natomiast ubezpieczeniu wypadkowemu średnio podlegało osiem osób. Czy na nowy rok składkowy obowiązuje nas stawka ustalona według PKD?29 kwietnia 2010
Rolnik prowadzący firmę musi zawiadomić KRUSRolnicy, którzy zakładając firmę, skorzystali z tzw. jednego okienka, muszą w ciągu 14 dni złożyć do KRUS oświadczenie potwierdzające chęć kontynuowania ubezpieczenia rolniczego. W innym przypadku trafią do ZUS.Bożena Wiktorowska•28 kwietnia 2010
Kto ma prawo skontrolować chorego pracownikaPracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby przysługuje zasiłek chorobowy. Może on jednak utracić do niego prawo, jeżeli wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem albo gdy w czasie choroby wykonuje pracę zarobkową.Aneta Maj•22 kwietnia 2010
Do 30 kwietnia płatnicy muszą sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2009 rokPłatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych w dokumentach rozliczeniowych za 2009 rok. Jeśli nie wykonają tego obowiązku, a zostanie stwierdzony błąd, mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł.Michał Jarosik•22 kwietnia 2010
Jak skorygować dokumenty za zleceniobiorcę - studentaZatrudnialiśmy na podstawie umowy zlecenia studenta. 24 listopada 2009 r. ukończył on 26 lat. Obecnie stwierdziliśmy, iż nie został on zgłoszony do żadnych ubezpieczeń. Umowa została rozwiązana 31 grudnia 2009 r. Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?22 kwietnia 2010
Czy można wystąpić o wyrównanie zasiłku wypłaconego w 2008 rokuW 2008 roku wypłacaliśmy naszej pracownicy w ciąży zasiłek chorobowy przez pełny okres zasiłkowy(182 dni), a następnie świadczenie rehabilitacyjne do dnia porodu. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w celu obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego została zwaloryzowana. Podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie ustalaliśmy na nowo, ale wyłączyliśmy z niej kwotę, która wynikała z waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Uznaliśmy, że waloryzację należało stosować tylko do świadczenia rehabilitacyjnego. W kwietniu 2010 roku wpłynęło do nas pismo od pracownicy, która zażądała przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego z uwzględnieniem waloryzacji i dopłaty wyrównania. Czy pracownica ma rację? Czy sprawa nie uległa przedawnieniu?22 kwietnia 2010
Jak wykazać wyrównanie zasiłkuW październiku 2009 r. wypłaciliśmy pracownicy wyrównanie zasiłku macierzyńskiego, gdyż nieprawidłowo została ustalona podstawa jego wymiaru. Od kwoty wypłaconego wyrównania nie zostały wykazane składki. Obecnie sprawdzam poprawność danych za 2009 rok. Mam wątpliwości, czy nasze postępowanie było prawidłowe.22 kwietnia 2010
Jakie są obowiązki przedsiębiorcyFirma budowlana chce zatrudnić spawacza z Ukrainy. Co musi zrobić poza zarejestrowaniem go w PUP.Paweł Jakubczak•21 kwietnia 2010
Kiedy pracownik nie dostanie zasiłku chorobowegoNie każdy chory, który z tego tytułu jest niezdolny do pracy, otrzyma zasiłek chorobowy. Zależy to od okresu ubezpieczenia, czasu, w którym pracownik zachorował, a czasem też od zachowania pracownika przed chorobą lub w jej trakcie.Aneta Maj•21 kwietnia 2010
Kiedy pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowegoPracownik może otrzymać zasiłek chorobowy dopiero po upływie 30 dni od zatrudnienia - ubezpieczenia. Od tej zasady są jednak wyjątki.Aneta Maj•19 kwietnia 2010
Czy naliczyć składkę na FEP od nagrody jubileuszowejZatrudniamy kilku pracowników w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych. Jednemu z nich wypłacimy w kwietniu nagrodę jubileuszową w związku z przepracowaniem kolejnych dziesięciu lat. Czy od tej nagrody należy opłacić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych?15 kwietnia 2010
Czy przerwę w pobieraniu zasiłków liczyć w miesiącachPracownica sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem od 1 do 12 marca 2010 r. Chorowała od 25 do 30 listopada 2009 r. Otrzymuje ona zmienne wynagrodzenie oraz premię kwartalną pomniejszaną za okresy pobierania zasiłków. Między ostatnim dniem choroby w listopadzie 2009 r. a pierwszym dniem opieki w marcu 2010 r. przerwa wynosi trzy miesiące (równo 90 dni). Ustaliliśmy podstawę zasiłku na nowo. Czy postąpiliśmy prawidłowo?15 kwietnia 2010