Ile można oszczędzić na składkach ZUS, zakładając firmęUBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - Już ponad pięć lat funkcjonuje w ZUS tzw. dwuletnia ulga w opłacaniu składek. Skorzystanie z niej przynosi ponad 12,5 tys. zł oszczędnościBartosz Marczuk•25 stycznia 2011
Wyższe składki za prowadzenie firmyZATRUDNIENIE - Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą w tym roku płacić więcej do ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne do NFZ z tytułu prowadzenia firmy. Stanie się tak ze względu na rosnące pensjeBartosz Marczuk•24 stycznia 2011
Czy wystarczy zwolnienie wydane przez szpitalPracownik dostarczył nam kolejne zwolnienia lekarskie za okres od 13 grudnia 2010 r. do 28 stycznia 2011 r. W szpitalu był do 11 stycznia, a na pozostały okres ma zwolnienie poszpitalne. 28 grudnia 2010 r. pracownik ukończył 50 lat. Czy nowe przepisy dotyczące zwiększenia zasiłku chorobowego mają zastosowanie tylko w przypadku pobytu w szpitalu?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Jak ustalić prawo do świadczeń na przełomie rokuPracownik ukończył 50. rok życia w 2009 roku. Choruje od 28 grudnia 2010 r. do 9 stycznia 2011 r. Był w szpitalu od 3 do 7 stycznia 2011 r. W 2010 roku wykorzystał 14 dni zwolnienia, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe, oraz 11 dni, za które otrzymał zasiłek chorobowy. Pracownik wrócił do pracy 10 stycznia, a następnie 11 stycznia trafił ponownie do szpitala. Jakie świadczenia przysługują temu pracownikowi od 1 stycznia i w jakiej wysokości?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Ile wynosi zasiłek chorobowy po ustaniu umowy15 stycznia 2011 r. 52-letniemu pracownikowi upłynie okres wypowiedzenia umowy o pracę. Od 3 stycznia przebywa on w szpitalu. Czy w tej sytuacji od 15. dnia leczenia szpitalnego ZUS wypłaci mu 80 proc. zasiłku chorobowego?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Kiedy przysługuje 80 proc. zasiłkuPracownik ukończył 50 lat w 2010 roku. Od 15 grudnia 2010 r. jest na zwolnieniu lekarskim. 27 grudnia 2010 r. trafił do szpitala. 31 grudnia 2010 r. miał prawo do wynagrodzenia chorobowego. Czy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego w 2011 roku, w przypadku dalszego przebywania w szpitalu będzie przysługiwać mu zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc.?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Jak prawidłowo ustalić wysokość zasiłkuPracownik mający ukończone 55 lat 30 grudnia 2010 r. trafił do szpitala. W 2010 roku chorował przez 10 dni, w związku z czym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Czy po 14 dniach zwolnienia w 2011 roku, jeżeli nadal będzie przebywać w szpitalu, powinniśmy wypłacić mu zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Czy wliczać zasiłek z ubezpieczenia wypadkowegoOd 1 grudnia 2010 r. do 5 stycznia 2011 r. 52-letni pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypadkiem przy pracy.Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Kiedy zasiłek przysługuje po 14 dniachPracownik ukończy 50 lat 25 stycznia 2011 r. 8 stycznia 2011 r. trafił do szpitala. Czy jeżeli jego pobyt w szpitalu przedłuży się, to od 15. dnia niezdolności do pracy będzie przysługiwać mu zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc.?Edyta Pisarczyk•13 stycznia 2011
Jaka jest wysokość zasiłku chorobowegoZmieniła się wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu pracowników, którzy ukończyli 50 lat.Krzysztof Tomaszewski•12 stycznia 2011
Ile obecnie wynosi zasiłek chorobowyMiesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.Krzysztof Tomaszewski•05 stycznia 2011
Jak powinien być liczony okres niezdolności do pracyW określonych przypadkach okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy jest liczony począwszy od niezdolności do pracy przypadającej po przerwie, a więc po okresie wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.Krzysztof Tomaszewski•05 stycznia 2011
Imprezy podlegają oskładkowaniuPrzedsiębiorcy muszą zapłacić składki nie tylko od wynagrodzenia pracowników, ale także od szkoleń, imprez integracyjnych oraz polis ubezpieczeniowych fundowanych pracownikom.Bożena Wiktorowska•04 stycznia 2011
ZUS pobierze składki od służbowych samochodówPrzedsiębiorcy umożliwiający pracownikom nieodpłatne korzystanie z samochodów służbowych po pracy będą musieli wpłacić do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne.Bożena Wiktorowska•03 stycznia 2011
Składka do ZUS do 100 tys. złW 2011 roku osoby zarabiające miesięcznie ponad 8,4 tys. zł brutto przestaną opłacać składkę emerytalno-rentową do ZUS. Od tego momentu będą otrzymywać wyższą pensję netto.Bartosz Marczuk•30 grudnia 2010
Wyższe składki do ZUS dla debiutujących w biznesieUbezpieczenia spoŁeczne - Od przyszłego roku osoby prowadzące działalność gospodarczą z tzw. dwuletnią ulgą będą więcej wpłacać do ZUSBartosz Marczuk•28 grudnia 2010
Samozatrudnieni zapłacą do ZUS prawie 50 zł więcejUBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą czeka od stycznia spora podwyżka składek do ZUS i NFZBartosz Marczuk•27 grudnia 2010
Ile wyniesie składka w pierwszym kwartaleMiesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie na I kwartał 2011 roku została ustalona w wysokości 36 zł za każdą osobę - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.Krzysztof Tomaszewski•22 grudnia 2010