Samorządy wygospodarowały pieniądze na nagrody dla urzędników. Nawet 4,2 tys, zł na zatrudnionego

Urzędnicy
Wzrost płac przekłada się na średnie wynagrodzenie urzędników.ShutterStock
31 stycznia 2014

W 2013 r. znów wzrosła liczba etatów dla pracowników samorządowych . Ich szefowie wygospodarowali dla nich dodatkowe środki na podwyżki i nagrody. Bonusy na jednego zatrudnionego wynosiły średnio nawet 4,2 tys. zł.

1652497-.jpg
Urzędnicy administracji terenowej

Ubiegły rok dla samorządów upłynął pod znakiem tworzenia kolejnych etatów. Wpływ na to miały zadania, związane m.in. z ustawą śmieciową. Co więcej, większość lokalnych włodarzy gmin starało się także podwyższyć zarobki podwładnych. Poza coroczną waloryzacją (co najmniej o wskaźnik inflacji) mogli oni liczyć na nagrody. Część samorządów również w tym roku planuje podwyżki, które będą się wahać od 1 do 12 proc. Tak wynika z sondy DGP przeprowadzonej w prawie 100 jednostkach.

Pracownicy samorządowi są jedyną grupą urzędników, którzy mogli w ostatnich latach liczyć na wzrost płac. Trzeba jednak zaznaczyć, że bywają też wyjątki od tej zasady. Na przykład w stołecznym ratuszu płace od kilku lat są zamrożone. Podobnie jest w Łodzi.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.