ZUS wymieni się danymi ubezpieczonych

6 grudnia 2013

Zakład otrzyma środki na stworzenie elektronicznego systemu wymiany informacji o osobach korzystających ze świadczeń zabezpieczenia społecznego w całej UE. W przyszłym roku będzie to kwota 3,65 mln zł.

Senat bez poprawek przyjął ustawę z 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie w ZUS powstanie specjalny punkt wymiany e-informacji o osobach korzystających ze świadczeń.

Obowiązek stworzenia wspomnianego systemu wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. WE L 166 z 30 kwietnia 2004 r.). Wszystkie kraje Unii Europejskiej będą przekazywać między sobą dane m.in. o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby czy niepełnosprawności. Obecnie wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem dokumentów papierowych.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png