Czego możemy spodziewać się po klipie "Bardziej Niż Zwykle", stworzonym wspólnie z Maciejem Buchwaldem? Jakich rad udzieliłby początkującym wokalistom Tomasz Makowiecki?

W czerwcu 2021 ukazał się singiel "Bardziej Niż Zwykle", zapowiadający nową płytę Tomasza Makowieckiego. Od premiery jego poprzedniego albumu "Moizm" minęło osiem lat. Co wydarzyło się w tym czasie? Czego możemy spodziewać się po nowej płycie?

Artysta w rozmowie z Marcinem Cichońskim opowiada m.in. jak z perspektywy 20 lat obecności na polskiej scenie muzycznej ocenia początki swojej twórczości, jakich rad udzieliłby początkującym wokalistom i czego możemy spodziewać się po klipie, stworzonym wspólnie z Maciejem Buchwaldem. Posłuchajcie najnowszego podcastu "DGPtalk: Po stronie kultrury"!

O SINGLU "BARDZIEJ NIŻ ZWYKLE"

Ta piosenka jest dla mnie taką klasyczną piosenką, jeśli chodzi o podejście do kompozycji i aranżacji. Może estetyką jest to taki trochę romans między latami 80. a 90.

Pozwoliłem sobie na takie rzeczy na tej płycie, a kolejne będziecie mogli Państwo usłyszeć za chwilę. Na romans z solowymi instrumentami, jak saksofon czy skrzypce. Mam wrażenie, że jest to trochę na pograniczu kiczu, ale ja lubię się tym trochę bawić.

O TELEDYSKU DO "BARDZIEJ NIŻ ZWYKLE"

Ten teledysk powstał trochę nieoczekiwanie. Pierwszy koncept i pomysł był zupełnie inny. Mieliśmy to robić z innymi ludźmi, w Gdańsku, w Teatrze Szekspirowskim. Nie pozwolił nam na to kolejny lockdown po prostu. Rozsypał nam totalnie plan zdjęciowy.

Pomysł na ten teledysk powstał bardzo szybko, bardzo intuicyjnie, przez przypadek – jak wiele rzeczy, które powstają u mnie. Pomysł zrodził się od samochodu, który się pojawia w tym teledysku, a którym miałem okazję się przejechać.

Wiesz co? Zadzwoniłem do Maćka Buchwalda, którego znam od wielu lat, z którym się bardzo lubimy i którego bardzo cenię. Spotkaliśmy się w Warszawie, przegadaliśmy sobie parę rzeczy. W przeciągu godziny ustaliliśmy: "ok, robimy to".

O RADACH DLA POCZĄTKUJĄCYCH WOKALISTÓW

Patrząc na siebie wstecz, parę rzeczy zrobiłbym inaczej albo w ogóle nie zrobił, ale nie chciałbym sobie odbierać tych doświadczeń, bo nie byłbym teraz tym, kim jestem i nie byłbym w tym miejscu.

Ale dałbym sobie na pewno parę technicznych, praktycznych rad. Takich show biznesowych, kontraktowych, bo jednak to jest taka rzecz, na której się najbardziej przejechałem.

Bardzo długo nie mówiłem o tych rzeczach, ale faktycznie, mam teraz o tyle fajną sytuację, że ja tę płytę mogę wydać dzięki Universal Music Polska, z którymi się teraz spotkałem i podpisałem umowę.

Ale poprzez to, że wziąłem udział w programie "Idol", byłem przez wiele, wiele lat związany z bardzo dużym koncernem fonograficznych na bardzo niekorzystnych dla artysty warunkach po prostu. To jest jedyna taka rzecz, która odebrała mi troszeczkę entuzjazmu w tym wszystkim.

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty "DGPtalk: Po stronie kultury" znajdziecie także w serwisach: Spotify, iTunes Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!