Emeryt może nie zapłacić PIT

Emeryt
EmerytShutterStock
29 listopada 2011

Uzyskane od pracodawcy świadczenia są przychodem podatkowym. Zasada ta dotyczy też byłych pracowników – emerytów i rencistów. Zwolnienie przysługuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Podatkowe zwolnienie regulowane w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) obejmuje świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z pracodawcą stosunkiem pracy, stosunkiem służbowym, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych. Zwolnienie przysługuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

– Jest to limit roczny, należy więc brać pod uwagę wartość świadczeń przekazywanych w ciągu całego roku – podkreśla Dorota Gaweł, konsultant podatkowy w ECDDP.

Pozostało 81% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.