Autopromocja

Podatkowe koszty u współwłaściciela auta takie jak u właściciela

samochód akcyza
<p>Spór z fiskusem dotyczył tego, w jakiej części przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na używanie samochodu do kosztów uzyskania przychodu</p>shutterstock
11 lipca 2022

Przedsiębiorca, który jest współwłaścicielem samochodu osobowego, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych, może odliczyć od przychodu tylko 20 proc. wydatków poniesionych na używanie tego pojazdu – orzekł NSA.

Chodziło o przedsiębiorcę korzystającego zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych z samochodu osobowego, którego sam jest współwłaścicielem w części ułamkowej. Mężczyzna nie wprowadził go do majątku firmy.

Spór z fiskusem dotyczył tego, w jakiej części przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na używanie tego samochodu do kosztów uzyskania przychodu – czy w 20 proc. (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT), czy w 75 proc. (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46a tej ustawy).

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.