Autopromocja

Prywatny wkład na szkolenie może być zwolniony z VAT

Przedsiębiorcy
SzkolenieShutterStock
6 listopada 2012

Niewielkie kwoty, które płacą uczestnicy szkolenia dofinansowanego ze środków publicznych w 70 proc., mogą być zwolnione z VAT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Skarżąca prowadzi szkolenia z zakresu informatyki i korzysta ze wsparcia unijnego. Realizuje m.in. projekt dofinansowywany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Instytucja wdrażająca przyznała skarżącej dofinansowanie w wysokości prawie 95 proc. całkowitych wydatków. Pieniądze pochodzą nie tylko z funduszy unijnych, ale również z budżetu państwa. Zgodnie z podpisaną umową skarżąca może je przeznaczyć na wydatki kwalifikowane w rozumieniu wytycznych do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Musi więc wnieść wkład prywatny w wysokości ok. 5 proc., który pozyska od osób uczestniczących w szkoleniach. Uczestnicy kursu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych płacą więc ponad 350 zł, a uczestnicy kursu na specjalistę ds. kadr i płac – prawie 250 zł. Spółka wystawia im faktury VAT ze stawką 23 proc. Spór dotyczył tego, czy szkolenia w ogóle są opodatkowane VAT. Zdaniem skarżącej w części odpowiadającej otrzymanej dotacji nie są, ponieważ dotacja nie ma na celu sfinansowania sprzedaży. Opodatkowana może być jedynie ta część kosztów, którą pokrywają uczestnicy. Zdaniem spółki kwota ta będzie jednak zwolniona z VAT na podstawie par. 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego finansowane ze środków publicznych w wysokości co najmniej 70 proc. są zwolnione z podatku.

Minister stwierdził, że kwota dotacji nie jest opodatkowana VAT. Podatek trzeba jednak uiścić od części płaconej przez uczestników, ponieważ spółce nie przysługuje zwolnienie z podatku.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.