Polski Ład: Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa

samochód akcyza
<p>Od 2022 r. ryczałt od firmowych samochodów wykorzystywanych też do celów prywatnych będzie naliczany od mocy silnika, a nie od jego pojemności.</p>shutterstock
8 listopada 2021

Polski Ład od 2022 r. zmieni parametr, od którego zależy, czy za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych pracodawca doliczy pracownikowi 250 zł czy 400 zł. Eksperci przyznają, że większość zatrudnionych wpadnie w tę drugą stawkę. A to oznacza, że zapłacą wyższy podatek i wyższe składki na ZUS.

Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych nie będzie już zależał od pojemności silnika, ale od jego mocy. Niższy - w wysokości 250 zł - będzie doliczany pracownikom korzystającym z pojazdów o mocy do 60 kW, aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Wyższy - 400 zł - wszystkim pozostałym.

Pozostało 94% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png