Autopromocja

Gminy i miasta łamią przepisy. Stosują w swoich budżetach niedozwolone zapisy

Podatki
PodatkiShutterStock
23 sierpnia 2012

Jednostki samorządu terytorialnego podjęły 16,1 proc. uchwał z naruszeniem prawa. Błędy dotyczyły głównie błędnego planowania i właściwego określenia kwot deficytu.

Część samorządów już zaczęła przygotowania do opracowania projektu budżetu na 2013 r. Przed opracowaniem projektu warto zwrócić uwagę na błędy, jakie przy uchwalaniu budżetów popełniały samorządy w zeszłym roku. Pozwoli to ich uniknąć w tym roku. Katalog błędów przedstawiła ostatnio Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych w sprawozdaniu z działalności regionalnych izb obrachunkowych (RIO) i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) w 2011 r.

Wynika z niego, że izby w ramach działalności nadzorczej zbadały prawie 164 tys. uchwał i zarządzeń organów j.s.t. oraz związków komunalnych. Oznacza to, że RIO skontrolowały prawie 13 tys. dokumentów więcej niż rok wcześniej. Największa grupa uchwał dotyczyła zmian budżetu (prawie 90 tys.). Izby badały też plany finansowe j.s.t. oraz procedury uchwalania budżetu i jego zmian.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.