Podatnicy karty podatkowej nie muszą prowadzić ewidencji. Ale mają obowiązek stosowania kas fiskalnych. Od tej zasady są jednak wyjątki.
Do naszej redakcji zgłosiło się kilka osób z pytaniem, czy udzielając korepetycji, muszą stosować kasy fiskalne. Wątpliwość wzięła się z tego, że podatek dochodowy opłacają w formie karty podatkowej (udzielanie lekcji na godziny). A ta forma płacenia podatku zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji i ustalania dochodu. Podatek płaci się w stałej wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego w decyzji. Nie ma konieczności ewidencjonowania przychodów. Stąd przy opłacaniu karty największy problem pojawia się przy ustalaniu wysokości obrotów, od których zależy stosowanie kasy.
– Udzielam korepetycji. Płacę kartę podatkową. Nie prowadzę ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani rejestru VAT. Skąd mam wiedzieć, że powinienem używać kasy – pyta pan Janusz z Wrocławia.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.