Dokonując przedpłaty za produkty rolne będzie można odliczyć podatek

27 czerwca 2008

Podatnik dokonujący przedpłaty za nabywane produkty rolne odliczy VAT, jeżeli na fakturze wpisze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Senat przyjął nowelizację ustawy o VAT dotyczącą rozliczeń podatników z rolnikami ryczałtowymi. Nowelizacja likwiduje nierówność w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatników - nabywców produktów rolnych. W świetle obowiązujących przepisów, prawa do odliczenia pozbawieni są podatnicy, którzy dokonali przedpłaty za nabywane produkty przed wystawieniem faktury VAT RR. Nie mogą oni bowiem spełnić jednego z warunków dokonania odliczenia, jakim jest podanie w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty numeru i daty wystawienia faktury potwierdzającej zakup produktów rolnych. Rozwiązanie to zostało uznane za niezgodne z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 22 maja 2007 r. (SK 36/06).

Zakwestionowane przez Trybunał przepisy dotyczyły poprzedniej ustawy o VAT, jednak analogiczne rozwiązanie funkcjonuje na gruncie obowiązującej ustawy. Nowelizacja likwiduje istniejącą nierówność i pozwala na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnikom niezależnie od tego, czy dokonają zapłaty przed lub po wystawieniu faktury. Zgodnie z przyjętą ustawą podatnik dokonujący przedpłaty odliczy VAT naliczony, jeżeli na wystawionej fakturze VAT RR potwierdzającej zakup produktów rolnych poda dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.