W przypadku wymiany walut związanych z transakcjami na instrumentach pochodnych podstawą opodatkowania w VAT jest całkowity wynik na tych transakcjach – orzekł WSA w Warszawie.
Wyrok dotyczył ustalania podstawy opodatkowania w VAT w przypadku banku, który przeprowadza różnego rodzaju transakcje walutowe związane z instrumentami pochodnymi. Skarżący bank chciał wiedzieć, jak ustalać podstawę opodatkowania.
WSA w Warszawie wyjaśnił, że kwestii tej nie regulują ani przepisy krajowe, ani przepisy wspólnotowe. Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne były więc tezy wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 14 lipca 1998 r. w sprawie C-172/96. W wyroku tym sąd określił szczególne zasady ustalania obrotu na transakcjach walutowych w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zajmuje się takim obrotem profesjonalnie, nie otrzymuje bezpośrednio wynagrodzenia w postaci opłat lub prowizji oraz w ogóle utrudnione jest ustalenie wysokości wynagrodzenia. Trybunał uznał, że w takim przypadku podstawą opodatkowania transakcji wymiany walut jest całkowity wynik na tych transakcjach w danym okresie. Jeśli kwota ta jest dodatnia, stanowi jednocześnie obrót i wynagrodzenie podmiotu świadczącego usługę.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.