Przedłużenie umów na 18 miesięcy, zmiana zarządzenia uzależniającego stawki od liczby teleporad, wycofanie się z kar dla poradni, które udzieliły ich zbyt dużo. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w niemal ostatniej chwili porozumieli się z NFZ.
Przypomnijmy, obowiązujące umowy kończą się 30 czerwca, a od kilku tygodni rozmowy utknęły w martwym punkcie. Resort zdrowia i NFZ przygotowywali się już do zabezpieczenia świadczeń POZ w placówkach udzielających nocnej i świątecznej pomocy oraz szpitalnych izbach przyjęć. Lekarze domagali się m.in. korekty stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji, nie zgadzali się też na nowe zarządzenie prezesa NFZ, które miało uzależnić wartość umów od odsetka teleporad, wprowadzając obniżone lub podwyższone współczynniki w zależności od ich udziału w ogólnej liczbie wykonywanych świadczeń. Pod koniec zeszłego tygodnia atmosferę dodatkowo podgrzała informacja, że NFZ nie przedłuży umów z ponad 70 lecznicami, które udzieliły ponad 90 proc. teleporad.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.