Początek końca plomb z amalgamatu

wizyta u dentysty leczenie zęba dentysta
<p>Dentysta</p>Shutterstock
3 marca 2022

Resort zdrowia chce wycofania plomb amalgamatowych z gabinetów stomatologicznych – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, które zostało skierowane do konsultacji społecznych.

Jest to realizacja rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 (Dz.Urz. UE z 24 maja 2017 r. L 137). Od 1 lipca 2018 r. wprowadziło ono zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących. Przepisy unijne wymuszają na gabinetach, które nadal stosują wypełnienia amalgamatowe bądź zajmują się ich usuwaniem, zakup tzw. separatorów, czyli urządzeń, które zatrzymują cząstki rtęci (amalgamat je zawiera).

Pozostało 61% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png