Nastawienie Polaków do transformacji energetycznej [SONDAŻ]

prąd, energia elektryczna, dodatek elektryczny
prąd, energia elektryczna, dodatek elektrycznyShutterstock
27 listopada 2023
aktualizacja 28 listopada 2023

Do marszałka Sejmu na początku tygodnia ma wpłynąć propozycja nowej większości dotycząca zamrożenia cen energii – dowiedział się nieoficjalnie DGP. Będzie to ustawa trzy w jednym – oprócz ograniczenia wzrostu cen ma ona przywrócić obligo giełdowe oraz zmniejszyć minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m.

Nasze nastawienie do transformacji energetycznej pokazuje nowy raport EBI. Wynika z niego, że 46 proc. Polaków – co jest najwyższym wynikiem w UE – uważa, że ten proces zwiększy ich siłę nabywczą. Ale jesteśmy najmniej skłonni do płacenia za transformację z własnej kieszeni. 

Ze wszystkich obywateli UE to Polacy najmocniej wierzą, że walka ze zmianami klimatu poprawi ich sytuację, m.in. podnosząc siłę nabywczą, oraz że transformacja jest nieodzowna. Jednocześnie w najmniejszym stopniu ze wszystkich mieszkańców UE zgadzamy się na to, żeby rząd podjął środki przeciwko zmianom klimatu, jeśli miałoby to naruszyć nasz budżet osobisty – wynika z szóstej edycji badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) „The EIB Climate Survey”.

Pozostało 86% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.