PGNiG ucieka do sądu przed wielomiliardową karą

gaz, energetyka
Spółka domaga się uchylenia zaskarżonego postanowienia prezesa URE i umożliwienia jej zapoznania się z całością zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowegoShutterStock
6 sierpnia 2015

Koncern złamał prawo dwa razy z rzędu. Dzięki kruczkom prawnym skutecznie unika kary. Od 2013 r. w Polsce obowiązuje tzw. obligo gazowe. Każdy podmiot, który handluje gazem, musi część surowca sprzedawać poprzez Towarową Giełdę Energii (TGE).

2266935-obroty-instrumentami-gazowymi-na.jpg
Obroty instrumentami gazowymi na TGE

Dwa lata temu było to 30 proc. wolumenu, w zeszłym roku – już 40 proc. Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu, czyli największemu podmiotowi na tym rynku, nie udało się wypełnić gazowego obliga. W 2013 r. koncern sprzedał przez TGE zaledwie 3 proc. całego gazu.

Pozostało 98% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png