Przerób w Lotosie może spaść o 17 proc.

16 lutego 2009

Dzięki realizacji programu 10+ Grupa Lotos chciała pod koniec 2009 roku zwiększyć ilość przerabianej ropy. Część ekspertów obawia się jednak spadku przerobu.

Za miesiąc, 14 marca, nastąpi zatrzymanie pracy rafinerii w Gdańsku. Według założeń Grupy Lotos (GL) w ciągu maksymalnie 34 dni wykonany ma zostać remont kilku instalacji i wpięcie do systemu rafineryjnego kilku nowych. Eksperci prognozują jednak, że przestój może potrwać dłużej, a w konsekwencji spółka przerobi o około 1/6 mniej ropy naftowej, niż zakładała wcześniej.

- Zarząd GL zakładał, że - dzięki zwiększeniu mocy przerobowych pod koniec bieżącego roku - spółka przerobi tyle samo surowca co w 2008 roku. I to mimo planowanego na przełom I i II kwartału postoju rafinerii. W naszych prognozach jesteśmy jednak bardziej konserwatywni - podkreśla Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.