Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 14,9 proc. w ujęciu rocznym. Ponownie najwyższą dynamikę zanotowano w kategorii dóbr trwałych, takich jak sprzęt RTV/AGD i meble.
Majowe wyniki sprzedaży detalicznej, zgodne z oczekiwaniami analityków, były zaburzone efektami statystycznymi. Z jednej strony w maju 2008 r. były dwa długie weekendy, co zmniejszyło chęć Polaków do zakupów. A z drugiej strony zadziałała także ustawa o zakazie handlu w dni świąteczne, wyłączając handel przez cztery dni. Mimo to sprzedaż w dziale RTV/AGD i meble wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu z majem 2007 r.
- Bardzo wysoka dynamika sprzedaży mebli, sprzętu RTV i AGD wskazuje, że gospodarstwa domowe nadal optymistycznie postrzegają swoje perspektywy dochodowe, co znajduje odzwierciedlenie w utrzymującej się wysokiej dynamice kredytów konsumpcyjnych - mówi Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.