Dane GUS o budownictwie. Będzie mniej mieszkań, więcej magazynów i hal

budownictwo bloki osiedle deweloperka plac budowy żuraw budowlany dźwig
<p>Żuraw na placu budowy</p>dziennik.pl / Konrad Żelazowski
13 września 2022

W pierwszej połowie roku oddano do użytkowania 109,5 tys. mieszkań. To o 3,9 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Nie widać jeszcze hamowania, które sygnalizują m.in. dane z rynku kredytowego. Zdaniem ekspertów zmiany może przynieść drugie półrocze, bo liczba pozwoleń na budowę zmalała o ponad 14 proc.

Deweloperzy przyznają, że z powodu rosnących kosztów budowy coraz trudniej skalkulować ostateczną cenę dla klienta. Wolą więc wstrzymać się z realizacją inwestycji, niż wprowadzić na rynek mieszkania, które będą niesprzedawalne. Coraz trudniej też o generalnego wykonawcę. Dziś, jak wynika z danych GUS, średni czas realizacji budynku to 42,5 miesiąca. O miesiąc dłużej niż przed rokiem i niemal o cztery miesiące dłużej niż jeszcze w 2020 r.

Pozostało 55% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.