Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zaapelowało w poniedziałek do obywateli tego kraju, by natychmiast opuścili Ukrainę z powodu coraz cięższych rosyjskich ataków rakietowych. Komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej resortu oraz ambasady w Kijowie.

W wydanym komunikacie włoski resort spraw zagranicznych podkreślił, że notuje się coraz cięższe ataki rakietowe w Kijowie i na całym terytorium Ukrainy.

"Zaleca się maksymalną ostrożność" - dodało MSZ.

"Powtarzające się rosyjskie bombardowania ukraińskiej infrastruktury energetycznej powodują poważne i długie przerwy w dostawach prądu i wody bieżącej oraz ogrzewania na całym obszarze kraju, także w stolicy - Kijowie" - przypomniano w oświadczeniu.

Mowa w nim jest również o zakłóceniach w dostawie internetu i połączeń telefonicznych oraz o tym, że sytuacja pozostaje "krytyczna".

Z tego powodu, ostrzegł resort, "często niemożliwe jest otrzymanie pomocy, gdy jest ona potrzebna".

Następnie MSZ zaznaczyło: "Odradza się absolutnie wszystkich podróży na Ukrainę z wszelkich powodów. Rodakom przebywającym obecnie na Ukrainie zaleca się stanowczo, by użyli wszystkich dostępnych nadal środków transportu, włącznie z pociągami, by opuścić natychmiast ten kraj w porze, gdy nie obowiązuje godzina policyjna".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/